محققان اتریشی موفق شدند با استفاده از نوعی چسب زیست‌سازگار، اقدام به تولید آزمایشگاه روی تراشه با هزینه کم کنند. برای این کار از چاپ سه بعدی استفاده شد.

محققان دانشگاه صنعتی وین موفق به ارائه روشی برای چاپ سه بعدی آزمایشگاه روی تراشه شدند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان ‘Characterization of four functional biocompatible pressure-sensitive adhesives for rapid prototyping of cell-based lab-on-a-chip and organ-on-a-chip systems به چاپ رسیده است.

هدف از این پژوهش کاهش هزینه فناوری آزمایشگاه روی تراشه است. در حال حاضر بیشتر چسب‌های مورد استفاده در صنعت، از مواد سمی ساخته می‌شوند. این گروه تحقیقاتی به مطالعه چسب میکروساختاری پرداختند که نسبت به فشار حساس بوده و در عین حال انعطاف‌پذیر نیز بوده و می‌توان از آن برای ساخت آزمایشگاه روی تراشه استفاده کرد.

این گروه تحقیقات در جستجوی روشی برای توسعه فناوری سلول یا اندام روی تراشه هستند تا در نهایت این ساختارها را به صورت دو بعدی یا سه بعدی با مواد زیست‌سازگار ایجاد کنند. زیست‌چاپگرها گزینه مناسبی برای توسعه این ابزار هستند و به کمک آنها می‌توان شبکه‌های میکروکانالی ایجاد نمود.

در حال حاضر فناوری آزمایشگاه روی تراشه بسیار پرهزینه بوده و تولید نمونه‌های پروتوتایپ از این آزمایشگاه‌ها گران و زمان‌بر است و با پیچیدگی‌های زیادی روبرو هستند.

پژوهشگران اتریشی نوار چسبی ارائه کردند که می‌توان زمان ساخت آزمایشگاه روی تراشه را کاهش دهد. این چسب قابل استفاده در زیست‌چاپگر است. بررسی‌های این گروه نشان داد که آزمایشگاه روی تراشه ساخته شده با این چسب بسیار پایدار بوده و چندین هفته دوام خواهد داشت این درحالی است که آنها این ابزار را در رطوبت بسیار بالا و دمای فیزیولوژی مورد استفاده قرار دادند. همچنین یافته‌های محققان نشان داد که این ابزار کاملا زیست‌انطباق‌پذیر است.

از آنجایی که خواص مواد نقش موثری در برنامه‌های کشت سلولی میکروسیالی دارد، میزان نفوذپذیری اکسیژن و بخار آب و همچنین شفافیت نوری نظیر اتوفلورسانس نیز مورد بررسی قرار گرفت. محققان نفوذپذیری اکسیژن را با استفاده از میکروحسگرهای اکسیژن مورد آزمایش قرار دادند و نفوذپذیری بخار آب را نیز به صورت غیرمستقیم و با افزایش حجم حباب هوا در طول زمان اندازه‌گیری کردند.